Wybór odpowiedniego ogrodzenia wcale nie jest tak oczywistą sprawą. O ile sam płot może być zależny jedynie od naszych upodobać, poczucia estetyki z zwykłych zachcianek, tak furtka oraz brama powinny stanowić przemyślaną decyzję. Jedni wolą bramy wtapiające się w całość ogrodzenia, a inni ozdobne, monumentalne, które wyróżniają się z daleka.

Podczas wyboru bramy oraz furtki, warto kierować się kilkoma kilkoma zasadami. Jedną z podstawowych rzeczy jest wygodna komunikacja, czyli bezproblemowy wjazd. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc umieszczenie bramy na wysokości garażu. Pozwoli to wyeliminować zbędne manewry podczas parkowania. Warto również pamiętać, że brama powinna mieć przynajmniej 4 metry szerokości. Należy również doliczyć szerokość furtki, która powinna mieć przynajmniej 90 cm szerokości.

Kiedy nasza działka ma duży metraż, warto rozważyć drugą, gospodarczą bramę, dzięki której ułatwimy sobie dostawy do ogrodu oraz będziemy mogli ją wykorzystać jako brama wjazdowa na parking przeznaczony dla gości. W niektórych sytuacjach warto rozważyć drugą furtkę.  Jeśli interesuje Cię ten temat, warto sprawdzić Furtki Bydgoszcz

Pamiętajmy również o tym, że brama z rozwieranymi skrzydłami zawsze powinna otwierać się w głąb wjazdu. Jeśli jednak istnieje taka sposobność, to wygodniejszą opcją jest brama przesuwna, która zajmuje mniej miejsca i sprawia mniej problemów.