Błędy podczas ocieplania budynku

Dlaczego ocieplamy ściany i dach naszego domu? Przede wszystkim po to by było w nim cieplej. Niestety czasem nie zdajemy sobie sprawy, że i tak prozaiczna czynność jak wyłożenie powierzchni wełną mineralną może być wykonana źle i nieprofesjonalnie.

Skutek jest tylko jeden. W naszym domu dalej jest zimno, a my niepotrzebnie wydaliśmy masę pieniędzy na materiały.

Jaki materiał? Jak go położyć? Kiedy i w jakich warunkach?

Wełna mineralna szklana powinna być zastosowana wszędzie tam, gdzie nadmierne obciążenie konstrukcji jest niedopuszczalne. Wełna nie ma wysokiego wskaźnika gęstości, dzięki czemu jest znacznie bezpieczniejsza od innych materiałów. Możemy ją mocować do dachów skośnych, w narożnikach, kątach. Wełna mineralna skalna sprawdzi się natomiast przy dachach prostych. Jeśli chodzi o ściany budynku, to często zastanawiamy się nad materiałem, aby nie zepsuć naszego domu pod względem estetycznym. Warto więc wykorzystać płyty fibrobetonowe, które dobrze „współpracują” ze wszelkimi izolacjami, a do tego są bardzo estetyczne.

Grubość naszej izolacji cieplnej powinna wynosić około 30 cm grubości. Musimy uświadomić sobie ten fakt, jeśli chcemy, by nasza izolacja była wykonana prawidłowo.

Jakich błędów lepiej nie popełniać?

Koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na mostki liniowe, które mogą powstawać np. pomiędzy krokwiami.

Przycinając wełnę pamiętajmy także, by nie przycinać jej pod żadnym pozorem wzdłuż. Prawidłowo przycięta rolka zawsze ucinana jest w poprzek.

Nigdy nie kupujmy wełny tylko dlatego, że jest akurat na promocji. Priorytetem powinien się dla nas stać wskaźnik lambda, który mówi nam wyraźnie o mocy przenikania ciepła.

Jeśli nie chcemy by w naszej izolacji skraplała się para wodna, pamiętajmy o tym, by zachować szczelinę wentylacyjną nad izolacją.

Unikniemy wówczas także nieprzyjemnego powstawania pleśni i grzybów.

Nie wierzmy twardo w to, co mówią do nas producenci produktów. Zamiast tego poradźmy się fachowca lub poczytajmy specjalistyczna prasę. Być może wówczas uda nam się nie popełnić kategorycznego błędu.

Previous post Corporate identity
Next post Typowo polskie elementy w budownictwie