Przedszkole a dziecko z alergią

Dziecko z alergią pokarmową nie musi rezygnować z towarzystwa rówieśników – może chodzić do przedszkola, odwiedzać kolegów, brać udział w dziecięcych zabawach i uroczystościach. Więc urodziny u koleżanki nie są problemem. Należy jednak dobrze zbadać źródło uczulenia. Pomogą w tym testy alergiczne, dzięki którym poznamy przyczynę reakcji alergicznych oraz zaplanujemy odpowiednie leczenie – sprawdź Alergolog Bydgoszcz.

Jeżeli dziecko nie ma bardzo poważnej alergii i jego układ odpornościowy działa dosyć sprawnie (maluch nie wpada z jednej infekcji w drugą), nie ma żadnego powodu, by ograniczać jego życie towarzyskie.  Zanim jednak wybierzesz przedszkole, zastanów się. Wybór jednak niewiele różni się od przedszkola dla każdego innego dziecka. Kluczowe jest to, aby nasza pociecha dobrze się tam czuła. Dziecko z alergią nie musi uczęszczać do jakiegoś specjalnego przedszkola lub szkoły. Zdecydowanie lepiej jest wybrać takie, które naszemu dziecku się podoba, niż jakieś „specjalne dla alergików”, które w dużej mierze nie oferują więcej niż bezglutenową i bezmleczną dietę. Zanim jednak na cokolwiek się zdecydujemy, musimy upewnić się, że władze placówki są skorzy do negocjacji w sprawie posiłków. Kiedy takie miejsce znajdziemy, musimy przeprowadzić poważną rozmowę z wychowawcą i nauczycielami.

Podczas rozmowy mówimy jedynie rzeczy najistotniejsze. Musimy sobie zdawać sprawę, że nie wszyscy są na bieżąco w tej kwestii. Najważniejsze informacje zapiszmy na kartce. Dokładnie zaznaczmy na co nasze dziecko ma alergię. Uświadomić również musimy, że alergia na truskawki wiąże się nie tylko z niejedzeniem tych owoców, ale również produktów i dań mających je w swoim składzie. Zaproponuj jakąś alternatywę – na pewno to docenią. Gorzej jeśli jadłospis w przedszkolu jest taki, że nasze dziecko praktycznie nic nie może jeść. Wtedy musimy podjąć decyzję o tym, czy będziemy przynosić wszystko, aby tylko dania były podawane naszemu dziecku. Jeśli nasza pociecha naprawdę dobrze się tam czuje, to warto podjąć takie wyzwanie.

Bardzo ważnym elementem jest poinstruowanie wychowawczyni i innych nauczycieli, jak mają postępować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej i jak ją w ogóle rozpoznać. Jeśli będą się tego trzymać, nasze dziecko powinno być w dobrych rękach.

Previous post Typowo polskie elementy w budownictwie
Next post Aminokwasy dla sportowców