Tanie podróżowanie…

W Polsce wakacje kojarzą się przede wszystkim z wczasami lub zagranicznymi podróżami. Trwające zazwyczaj kilka-kilkanaście dni wypady zawierają w swojej cenie zakwaterowanie, a coraz częściej także kompleksowy program rozrywek i bogate wyżywienie. Liczne udogodnienie, poza zapewnieniem komfortu i beztroski, przekładają się niestety także na koszt wakacji… Tymczasem istnieją proste sposoby na tanie podróże, pozwalające na zwiedzenie wielu miejsc za niewielkie pieniądze. Jeżeli możesz zrezygnować z części wygód, przedkładając nad nie koszt wyprawy oraz liczbę możliwych do zwiedzenia miejsc możemy Ci podpowiedzieć jak to zrobić.

Pierwszym krokiem jest oczywiście rezygnacja z korzystania z pomocy biur podróży. Co prawda ze względu na profil swojej działalności oraz liczbę organizowanych wycieczek uzyskują one na usługi rabaty niedostępne dla zwykłego człowieka, jednak summa summarum – po doliczeniu marży – koszt i tak będzie wyższy, niż w sytuacji, w której sami staniemy się własnym biurem podróży…

Kolejnym ważnym elementem jest korzystanie z dostępnych zniżek, promocji oraz ofert grupowych zakupów. Pozwolą one na obniżenie kosztów o kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt procent! Dobrym pomysłem jest również negocjowanie bezpośrednio z usługodawcami. Kulturalne zapytanie o możliwość obniżenia ceny nie jest zachowaniem nietaktownym, a jeżeli nie będziemy natarczywi mamy spore szanse na uzyskanie mniejszego lub większego rabatu.

Trzecim, chociaż z punktu widzenia wielu pewnie nieakceptowalnym, posunięciem jest zrezygnowanie z używania własnego samochodu. Oczywiście przy dłuższym wyjeździe, szczególnie jeżeli mamy sporo bagażu, podróżowanie przy pomocy pociągów i autobusów dalekobieżnych może być bardzo uciążliwe, jednak jeżeli decydujemy się na dwu-trzy dniowy wypad nie powinniśmy mieć problemu z „pomieszczeniem się” w plecaku, a z tym bez problemu dostaniemy się wszędzie (może poza pokładem samolotu, ponieważ ze względu na restrykcyjne kontrole część przedmiotów codziennego użytku takich jak chociażby szampony, czy maszynki do golenia musiałaby pozostać na lotnisku…). Nie będzie on też dla Nas zbyt wielkim ciężarem, więc odejdzie konieczność pozostawiania swoich rzeczy w hotelu, czy hostelu – wszystko będziemy mieć zawsze pod ręką. Korzystając z tanich połączeń kolejowych i PKS (lub ich odpowiedników) zdecydowanie zredukujemy koszty podróży.

Dzięki powyższemu zyskamy możliwość taniego podróżowania nie tylko po kraju, ale także całej Europie (szczególnie jej zjednoczonej części). Rezygnacja z usług pośredników co prawda cały proces planowania i rezerwowania zrzuci na Nasze barki, jednak dzięki niej zaoszczędzimy sporo pieniędzy, które albo zostaną w portfelu, albo będą mogły posłużyć do sfinansowania kolejnych wypraw. Niestety drożenie wspomnianych kroków będzie ze sobą niosło także poważne konsekwencje – od tego momentu nie będziemy już mieli wymówki w postaci popularnego „pojechałbym, gdybym tylko miał pieniądze…”.

Previous post Podróż w nieznane…
Next post Lekomania – cichy zabójca?